Animace IV

Vysvětlení

Hypoglykémie: 

Pokud poklesne koncentrace glukózy v krvi, tělo nemá dostatek energie pro vykonávání svých funkcí. To se projeví zmateností, roztřeseností, slabostí v kolenou, mdlobami/bezvědomím, rozmazaným viděním/viděním skvrn, potížemi s viděním, necitlivými rty a jazykem, úzkostí/nervozitou, podrážděností a náladovostí. Tělo se snaží zvýšit koncentraci glukózy v krvi tím, že sníží objem vody – tedy pocením (velmi intenzivním). Následná dehydratace vede k bolestem hlavy a společně s poklesem glykémie zvyšuje stres působící na tělo. Stres vede k rychlému srdečnímu tepu, který dostane zbytky glukózy rychleji k orgánům. Hladina glykémie se tak dále snižuje a celý proces se opakuje stále dokola. 

 

Jediný způsob, jak tento proces přerušit, je dodat do těla glukózu – slazeným nápojem, sladkým jídlem, cukrem. Lékaři pak podávají nitrožilně glukózu nebo glukagon – hormon, který působí proti inzulinu a spouští odbourávání glykogenu z jater.

 

Hyperglykémie:

Pokud je koncentrace glukózy v těle zvýšená, ukládá se glukóza v orgánech a způsobuje jejich poškození (poškození očí, špatné hojení ran). Tělo se tomu snaží zabránit snížením koncentrace glukózy. Toho dosáhne zvýšením objemu krve – tedy pitím a zvýšenou žízní (přebytečná voda je pak z těla odváděna spolu s glukózou močením - to však poškozuje ledviny) a konzervováním vody, kterou již má – zastavením pocení, které se projeví suchou kůží. To je způsobeno přeměnou glukózy na acetacetát – ten je možné cítit z dechu pacienta. Acetacetát snižuje pH krve, což může vést k bezvědomí až smrti. 

 

Jediný způsob, jak v tomto stavu snížit glykémii, je podání léků na diabetes. Buďto přímo inzulinu (injekční stříkačkou, inzulinovým perem) nebo perorálních diabetik (tablet).