E-learning

Stručný manuál pro snadnější používání e-learningových lekcí

stranka ikon nahled

 

Najdete zde 8 lekcí:  „Vzduch“ (světle modrá ikona s větrníkem), "Vidíme a pozorujeme" (zelená ikona s dalekohledem), "Člověk a jeho schopnosti" (červená ikona s "panáčkem"), "Slyšíme a posloucháme" (fialová ikona s reproduktorem a "uchem"), "Energie" (oranžová ikonka se žárovkou), "Věda v kuchyni" (hnědá ikonka s hrncem), "Voda" (tmavě modrá ikonka s velrybou) a "Vědecká hračka" (žlutá ikonka s medvídkem). Jelikož je postup pro všechny lekce stejný, použijeme pro znázornění funkcí aplikace pouze lekci "Vzduch". Po kliknutí na světle modrou ikonu „Vzduch“ (respektive zelenou ikonu "Vidíme a pozorujeme", či červenou ikonu "Člověk a jeho schopnosti" atd.) se otevře uvítací stránka lekce. 

K přepínání mezi lekcemi je určeno především pravé "menu" s malými ikonkami. Při najetí na jedno z 8 výše zmíněných témat ikonka zaktivní ("obarví se") a po kliknutí budete přesměrováni do příslušné lekce. Můžete rovněž použít logo ScienceGate v levém horním rohu. Po kliknutí na logo se dostanete zpět na černou obrazovku s 8 ikonami a budete si moci vybrat jednu z osmi zmíněných lekcí.

uvodnistrana nahled

 

Na levé straně je „hlavní menu“ dané lekce, která se skládá z 3 až 6 kapitol. Kapitoly jsou označeny římskými číslicemi. Slouží především k tomu, aby uživatel vždy věděl, kde se v lekci nachází. Samotné názvy jednotlivých kapitol na uvítací stránce jsou rovněž klikací a můžete si jimi usnadnit procházení při dalších návštěvách příslušné lekce...

levemenu nahledprvnistranka leve menu nahled

 

K samotnému procházení lekcí slouží navigační prvky v pravé dolní části každého listu. K procházení lekcí můžete rovněž použít klávesnice (šipka vpravo a pro návrat šipka vlevo)

prvnistranka navigace nahled

 

Součástí kapitol jsou „modré“ odkazy, které dále rozšiřují probíranou problematiku. Po rozkliknutí těchto "odkazů" je možné probíranou látku vyzkoušet na pokusech, v rámci aktivit, spočítat si příslušné výpočty, poslechnout si audio ukázku nebo spustit animaci. Níže je vidět jak vypadá takový "Pokus" po rozkliknutí. Je zde krátký popis toho, co je k pokusu potřeba, odkaz na video (viz další bod "Manuálu") a pomocí navigace v dolním pravém rohu se dostanete na stránku s vysvětlením. Vysvětlení je vhodné přečíst až po shlédnutí videa. Výpočty a aktivity fungují na obdobném principu. Na jedné stránce je vždy zadání a řešení, či vysvětlení je možné zobrazit ke kontrole výsledku až po vyřešení příslušného problému, neboť je vždy na dalších stránkách.

pokus nahled


V rámci pokusu je možné spustit video, ve kterém je pokus názorně předveden. Video se spustí automaticky po kliknuti na modrý odkaz "Přehrát". Po přehrání videa je nutné zavřít okno videa pro návrat do okna „Pokusu“. Video je možné stáhnout ve formátu flv. Pro snadnější přehrání je potřeba stáhnout přehrávač videa "vlc media player" (je k dispozici zdarma). Odkaz je pro jistotu u každého videa. Pokud byste měli zájem o video v jiném formátu napište nám na sciencegate@iqpark.cz a my se Vám jej pokusíme co nejdříve dodat.

video nahled avideo nahled2

 

Audio nahrávky se spouští přímo v okně příslušné stránky "Audio".

audio

 

Animace se spouští obdobně jako video. K snadnějšímu použití příslušných animací slouží krátký návod. Pro návrat je vždy nutné zavřít křížkem v pravém horním rohu okno animace, případně nadřazené okno. Každá animace obsahuje "Shrnutí" na druhé straně. Shrnutí je vhodné shlédnout až po projití animace.

animace1

animace2


V horním menu jsou záložky, které Vám mohou sloužit jako zásobárna témat a nápadů na obohacení výuky. V záložkách jsou všechny pokusy, aktivity, výpočty, audio ukázky, animace, křížovky a další pěkně pohromadě. Každou záložku lze projít najednou pomocí navigace v pravém dolním rohu. Horní menu slouží především k orientaci a k procházení mezi jednotlivými záložkami.

pokus seznam nahled


Ke spuštění tohoto manuálu v samostatném vyskakovacím okně slouží velký otazník v pravém horním rohu.

otaznik a krizek