Návod V
Použití řezačky polystyrénu
1) , 2) , 3)
Polystyrén je velmi užitečný materiál, který se používá při stavbě dobu k tepelné izolaci, v hodině fyziky typicky k elektrické izolaci vybraného dobrovolníka od země. Práce s ním je komplikovaná především v tom, že není lehké jej dělit – při řezání se drolí a člověk má pak s úklidem hodně práce. Řezačka umožňuje polystyrén „krájet" bez nepříjemného šustění a nepořádku. Našim cílem je použít řezačku k tvorbě tenkých polystyrénových plátků.
Samotná řezačka (viz foto) se skládá z dřevěné desky, do které byly vsazeny dva šrouby. Pro řezání je použito tenké kytarové struny e1. Ta je k desce připevněna na jedné straně hřebíčkem, druhý její konec je za hřebík chycen gumičkou. Gumička částečně vyváží teplotní roztažnost struny. Kytarová struna je dostatečně dlouhá na to, aby se dala napnout mezi šrouby dvakrát. Efektivnějšího řezání docílíme, pokud použijeme delší drát, který budeme moci na šrouby napnout vícekrát.
K tomu, aby drát mohl řezat polystyrén je třeba jím nechat procházet proud. Zdroj (akumulátor, školní DC zdroj, ...) připojíme ke šroubům. Zejména, pokud řezačku testujeme, je vhodné do obvodu připojit i ampérmetr – pro kontrolu velikosti proudu.