Aktivita IV
Létání s polystyrénovým křídlem
Vysvětlení
K tomu, abychom naše létající objekty udržely ve vzduchu, je třeba, aby na ně kromě tíhové síly a odporové síly „stojícího" vzduchu, působila i třetí síla směrem vzhůru. K tomuto účelu je rozpohybujeme vzduch. Jistě bychom toho mohli dosáhnout fénem, či malým větráčkem, nicméně zde je použito nakloněné desky, kterou pohybujeme těsně za letícím objektem.
Velmi zjednodušený náhled na danou situaci zachycuje krátká animace/video. Modré tečky zde představují vzduch, který je nucen při pohybu desky, ji obtékat přes její horní stranu. Proudící vzduch tak působí proti tíhové síle a udržuje křídlo ve stejné výšce.
Velikost hybnosti vzduchu a tím i síly, kterou působí na křídlo „snadno" ovlivníme rychlostí pohybu desky. Pohybuje-li se deska rychle, je rychlost a hybnost proudícího vzduchu větší. Tím docílíme většího působení na křídlo. Stejně to platí i obráceně. K tomu, abychom křídlo udržovali ve stejné výšce, je třeba si najít tu správou rychlost.
Z výše uvedeného plyne, že pokud máme křídlo těžké, či je nastaveno tak, že padá k zemi příliš rychle, pak k tomu abychom jej udrželi ve vzduchu, musíme se za ním s deskou pohybovat také rychle. Křídlo se však snáze ovládá, pokud jdeme klidně a pomalu a máme dostatek času na rozhodování o našem dalším pohybu – je tedy vhodné stavět křídla co nejlehčí, dobře vyvážená, aby i při samostatném letu padala k zemi co nejpomaleji.
Video: