V. Atmosféra Země
Fata Morgána
Arabské slovo famurgan značí bájnou vílu, která projevuje svou kouzelnou moc zrcadlovými jevy ve vzduchu. Fata morgána je jev, při kterém vzniká zrcadlení ve vyšších vzduchových vrstvách. Vyskytuje se často v horkých nebo polárních krajinách, tedy tam, kde jsou příznivé podmínky pro vznik velkých teplotních rozdílů ve vodorovných vrstvách vzduchu. Díky lomu světla na jednotlivých vrstvách o různých indexech lomu dochází k zakřivování dráhy světelného paprsku.
Díky zakřivení světelných paprsků tak vidíme vzdálené předměty obdobně, jako by vzdušné vrstvy vytvářely zrcadlo. Může docházet například k odrazu oblohy. Obraz, který se díky proudění vzduchu chvěje, může vytvářet dojem vodní plochy. Mohou být pozorovány předměty pod obzorem, např. za překážkou (zvlněným terénem), nebo za zakřiveným povrchem Země (na moři). Při zrcadlení ve vzduchu totiž můžeme pozorovat předměty „za rohem“ tak, jako třeba můžeme vidět za roh nebo za zeď pomocí vysunutého zrcadla.
Zakřivení světelných paprsků ve vzduchu se projevuje i při západu a východu Slunce. Slunce vidíme i po té, co je pod obzorem.