III. Obrázky z historie poznávání vzduchu

 

vacuum

O popularizaci Torricelliho a Pascalových vědeckých závěrů se nejvíce zasloužil magdeburský purkmistr Otto von Guericke (1602–1686). Snažil se docílit prázdného prostoru. Nejprve používal obyčejné čerpadlo na vodu, které nasadil na uzavřený sud s vodou. Dřevo však nebylo pro vzduch dostatečně nepropustné.


Dal tedy zhotovit velkou měděnou kouli. Když už se domníval, že je skoro všechen vzduch vyčerpán, „byla najednou koule s hlučnou ranou ke hrůze všech tak sploštěna, jako když se zmuchlá plátno mezi prsty anebo jako by koule byla velikou silou shozena z nejvyššího vrcholku věže“. Tento výsledek byl však odpůrci teorie tlaku vzduchu brán jako skvělý důkaz strachu přírody ze vzduchoprázdna.



Otto von Guericke však správně usoudil, že na vině je nedokonalý tvar koule, a nechal vyrobit kouli novou. „Tak bylo tedy po druhé docíleno prázdného prostoru“. Po otevření ventilu, umístěného na kouli, „tlačil se do koule vzduch takovou silou, jako by byl chtěl dělníka před ním stojícího s sebou strhnouti“.