Pokus III
Výroba fotogramů
Postup
Chemikálie připravíme podle návodu od výrobce. Lze je skladovat v čistých PET lahvích v chladnu a temnu. Pozor vývojka po zaschnutí zanechává vytrvalé fleky. Žáci by neměli sahat do chemikálií a v žádném případě je neolizovat, je třeba použít ochranných rukavic a pinzet. Kyselou přerušovací lázeň připravíme smícháním 0,5 l 8% octa s 1,54 l vody.
Nutno pracovat v temné komoře (viz. aktivita Focení dírkovou komorou)! Žáci si připraví předměty, které si budou chtít naaranžovat na fotografický papír. Při nepřímém červeném osvětlení si předměty položí na papír. Až jsou všechny fotogramy naaranžovány, krátce je osvětlíme stropním světlem (do 1 minuty). Pozor na zastínění papírů!
Při nepřímém červeném světle se pustíme do vyvolávání.
Teplota lázní při vyvolávání by měla být 20°C. Nejprve vkládáme exponovaný papír do vývojky. Ta způsobí vykreslení obrázků na zdánlivě nezměněných papírech. Papír je pokryt fotografickou emulzí, která obsahuje halogenid stříbra. Ten se působením světla mění. Ve vývojce pak dochází k uvolnění stříbra a tím ke zčernání osvětlených ploch. Vyvolaný papír vložíme do kyselé přerušovací lázně. Ta ukončí působení zásadité vývojky jejím zneutralizováním a vývojku vymyje. Poté papír vložíme do ustalovače – roztoku thiosíranu. Ten ukončí reakce, které mění halogenid stříbra na stříbro, a převede nevyvolaný halogenid stříbra na rozpustnou formu, kterou z fotopapíru vypereme. Nakonec téměř hotový fotogram vymácháme ve velké nádobě s vodou s kapkou saponátu pro lepší vymývání thiosíranu stříbrného. Pokud thiosíran stříbrný nevyplavíme dokonale, mění se časem na hnědý sulfid stříbrný, které způsobuje hnědnutí fotografií. Dobu pobytu papíru v jednotlivých lázních udává výrobce chemikálií. Pokud netrváme na dlouhodobé neměnné kvalitě fotografií, můžeme je brát jako ideální, ne zcela nutné. Ve všech lázních neustále pomocí pinzety pohybujeme papírem, kvůli rovnoměrnému působení chemikálií.