Animace I

Jak pravděpodobně vidí některá zvířata...

 

Shrnutí 2/3

 

4) Kůň: Kůň nevidí malou plochu přímo před sebou. Patrně mu toto místo mozek "dopočítává" a tak je jen jaksi rozmazané s prázdnou částí uprostřed. Jelikož má oči na stranách hlavy má kůň přehled o všem co se děje kolem něj a dokonce částečně i nad ním. Jeho vnímání prostoru je tak velice odlišné od člověka. Vidí v úhlu větším než 350 stupňů s tím, že zhruba 65 stupňů pokrývají obě oči současně a 285 stupňů vnímá každé oko zvlášť. Mnohem lépe vidí objekty, které jsou blízko a jeho vnímání vzdálenosti není příliš vyvinuté. Barevné vnímání má podobné jako pes, neboť postrádá "červený" typ čípků. Vnímá tak pouze modrou a zelenou barvu.


5) Moucha: Vnímání obrazu mouchy je opět velice rozdílné od člověka a je velice obtížné si představit přesný obraz, který moucha vidí. Díky svým "fazetovým" očím (složeným z mnoha částí) vnímá objekty "mnohonásobně" (rozkouskovaně). Objekty, které se nehýbou, se jeví jako rozmazané. Naopak objekty v pohybu jsou pro její oči ideální a výsledný složený obraz je tak velice ostrý. Objekty, které se pohybují tak vidí mnohem lépe než ty statické. Tento způsob vnímání navíc způsobuje zdánlivé zpomalení pohybu a moucha díky tomu dokáže mnohem lépe reagovat na blížící se nebezpečí. Těmito zjištěními jsme si nejméně jisti, neboť zdroje, ze kterých jsme čerpaly se velice různí.


6) Králík: Králík má rovněž pouze dva typy čípků. Vnímá modrou a zelenou barvu, ale nevnímá červenou. Navíc objekty, které jsou v bezprostřední blízkosti, vnímá velice rozostřeně. Jelikož má oči po stranách hlavy, nevidí přímo před sebou asi desetistupňový pruh (opět je možné, že mu toto "slepé" místo mozek dopočítává a on jej vnímá jako rozmazaný pruh). Narozdíl od člověka postrádá prostorové vidění. Vnímá však prostor ve velkém zorném úhlu (téměř 360 stupňů, kolem sebe a dokonce i nad sebou). Navíc vnímá pohybující se objekty mnohem lépe než ty statické. Objekty, které jsou vzdálenější vnímá mnohem ostřeji než ty, které jsou blízko.