Soutěž

Nové kolo soutěže: téma "Vědecká hračka"

Ahoj, je tu červen a s ním i nové soutěžní téma.

Ano, čtete dobře, téma zní „Vědecká hračka". Jakkoli se vám toto slovní spojení může zdát podivné, vězte, že i vědci si rádi hrají. Takové hračky, které si vědec vyhlédne, to nemají vůbec jednoduché. Většinou jsou na nich testovány úplně jiné způsoby používání, než pro jaké byla zkonstruována a mnoho jich padne vědě za oběť. Máte-li mezi blízkými někoho takového, možná si lámete hlavu s otázkou – čím jej či jí zabavit? Co mu nebo jí pořídit? My známe odpověď! Fyziku v krabičce! A hle, soutěžní úkol je tu.

V čem tento úkol spočívá? Dejte průchod fantazii a kreativitě či vašim nabytým vědomostem a dejte dohromady sérii experimentů, které demonstrují různé fyzikální jevy. Výběr použitého materiálu je volný, stejně jako počet fyzikálních jevů, které vymyslíte. Má to ale jeden malý, malilinkatý háček. Vše, s čím budete operovat, se musí vejít do krabičky o vnějších rozměrech 10 cm x 6 cm x 2 cm s tolerancí 3 mm. Krabička (inspirace viz foto) musí být z nemagnetického kovu a může být použita jako součást experimentů. Zároveň můžete použít věci, které má průměrný člověk běžně po ruce, jako například kapesník, zapalovač, mince, voda,... Takovéto věci v krabičce být umístěny nemusí.

S hotovou a připravenou krabičkou poté předstupte před kameru a předveďte její jedinečnost, praktičnost a nenahraditelnost nám, nedočkavým divákům. Z videozáznamu by mělo jasně vyplývat, že bylo dodrženo zadání úlohy (např. záběr na krabičku vedle pravítka, pohled na složenou i rozloženou krabičku, ...). Součástí bude též fotodokumentace, sloužící jako manuál k použití krabičky. Hodnotícími kritérii jsou počet a kombinace experimentů, inovativnost, kreativita a názornost, a v neposlední řadě praktičnost celé krabičky. No uznejte sami – z takovéhoto dárku na hraní musí mít radost každý vědátor...

Úkol můžete řešit nejen jako školní kolektiv (třída, kroužek,... - cca do 30 dětí), ale také jako jednotlivci. V případě kolektivů bude výstupem studie, zohledňující údaje všech jejich členů. Soutěžící jednotlivec vypracuje studii vlastní. Do soutěže se přihlaste dle požadavků, které jsou uvedeny v záložce "Požadavky".

Po uzávěrce (30.6.2012) na konci příslušného soutěžního období dojde k ohodnocení soutěžních materiálů naší nedočkavou komisí, která poté na těchto webových stránkách zveřejní vítězná díla. Přejeme vám hodně zdaru a těšíme se na vaše řešení!

Váš Tým Science Gate


 

esfeumsmtopvlk2011 (c) iQpark Liberec
realizace Capsa.cz